EU News

Aké sú skutočné dôsledky odstúpenia Washingtonu od Parížskej dohody?

Hoci rozhodnutie Spojených štátov odstúpiť od Parížskej dohody je poľutovaniahodné, pravdepodobne nebude mať žiadne veľké negatívne dôsledky na boj proti klimatickým zmenám, aspoň nie v krátkodobom horizonte.

V analýze, ktorú v júni zverejnil, Oxfordský inštitút pre energetické štúdie, to tvrdí energetický expert David Robinson.
Podpora mimo Washingtonu

„Podpora štátov pre Parížsku dohodu mimo Spojených štátov sa zdá byť silná a podpora existuje aj v rámci Spojených štátov na úrovni administratívy štátov a miest, ako aj v rámci finančného, korporátneho a mimovládneho sektora,“ píše sa v analýze.

Dôležitú úlohu v znižovaní emisií zohrávajú aj technológie.

Inovácie a úspory z rozsahu vysokým tempom znižujú náklady na obnoviteľné energie, batérie, inteligentné systémy a elektrické vozidlá.

Napriek tomu, že tieto trendy podporovali v začiatkoch verejné politiky, náklady budú klesať aj naďalej, predpovedá Robinson.
Budíček pre ostatných

Autor analýzy sa hlási k optimistickému pohľadu na vec. Neobáva sa, že rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa bude inšpirovať ďalšie štáty – napríklad Poľsko, ktoré ho práve hostí.

„Existuje iný pohľad, a to, že (Trumpovo) rozhodnutie bude slúžiť ako budíček, ktorý je veľmi potrebný, pretože súčasné politiky a záväzky – aj bez odstúpenia Spojených štátov – nezodpovedajú výzve (globálneho otepľovania).

Robinson sa odvoláva na tvrdenia vedcov, podľa ktorých súčasné národné záväzky nebudú stačiť na dosiahnutie hlavného cieľa Parížskej dohody: obmedzenia otepľovania do konca storočia na dva stupne Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím.

Euractiv, https://euractiv.sk, 18. 7. 2017

Odporúčame