EU News

Správa o vzdelávaní v EÚ

V Bruseli, 19. apríla: v novej správe o pokroku vo vzdelávaní a v odbornej príprave, ktorú dnes zverejnila Európska komisia, sa konštatuje, že krajiny EÚ v poslednom desaťročí zlepšili svoje systémy vzdelávania v kľúčových oblastiach, dosiahli však len jeden z piatich cieľov stanovených pre rok 2010. EÚ úspešne dosiahla svoj cieľ zvýšiť počet absolventov v odbore matematiky, v prírodných vedách a v technických odboroch, v ktorých sa od roku 2000 dosiahol 37 % nárast, a tak sa bez problémov prekročil stanovený cieľ 15 %. Významný, nie však dostatočný pokrok sa dosiahol pri znižovaní miery predčasného ukončovania školskej dochádzky, zvyšovaní počtu žiakov, ktorí dokončia vyššie stredoškolské vzdelanie, zlepšení zručností v oblasti porozumenia písanému textu a zvyšovaní účasti dospelých na vzdelávaní a odbornej príprave. Podrobné údaje o každej krajine môžete nájsť v prílohe. V rámci stratégie Európa 2020 pre zamestnanosť a rast sa stanovil cieľ znížiť mieru predčasného ukončenia školskej dochádzky na menej než 10 % a zvýšiť počet absolventov vysokých škôl na najmenej 40 %.

Androulla Vassiliou, komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, uviedla: „Dobrou správou je, že úroveň vzdelania sa v Európe výrazne zvýšila. V porovnaní so situáciou pred desiatimi rokmi dnes ukončí stredoškolské a vysokoškolské vzdelávanie viac mladých ľudí. Predčasné ukončenie školskej dochádzky však aj naďalej predstavuje problém, ktorý sa týka jedného zo siedmich mladých ľudí v Európskej únii, a jeden z piatich žiakov vo veku 15 rokov má stále nedostatočné zručnosti v oblasti porozumenia písanému textu. Z tohto dôvodu patrí vzdelávanie a odborná príprava medzi zásadné ciele stratégie Európa 2020. Aby sme dosiahli naše spoločné ciele na európskej úrovni, je potrebné ďalšie úsilie zo strany členských štátov.“

Komisárka dôrazne vyzýva členské štáty, aby nekrátili rozpočtové prostriedky na vzdelávanie aj napriek ťažkej situácii, v ktorej sa ocitli v dôsledku krízy. Dodala tiež: „Výdavky na vzdelávanie sú dobrou investíciou do vytvárania pracovných miest a hospodárskeho rastu a z dlhodobého hľadiska sa vyplatia. V čase rozpočtových tlakov však zároveň musíme zabezpečiť, aby sa zdroje využili čo najefektívnejšie.“

Päť cieľov v oblasti vzdelávania na rok 2020
V roku 2009 sa ministri školstva EÚ dohodli na piatich cieľoch v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré sa mali dosiahnuť v roku 2010:

podiel osôb s neukončeným vzdelaním alebo odbornou prípravou by mal byť menší než 10 % (súčasný podiel predstavuje 14,4 %, t. j. počet týchto osôb by bolo potrebné znížiť o najmenej 1,7 milióna);
podiel osôb vo veku 30 – 34 rokov s dokončeným vysokoškolským vzdelaním by mal byť najmenej 40 % (súčasný podiel predstavuje 32,3 %, t. j. počet absolventov by bolo potrebné zvýšiť o ďalších 2,6 milióna);
aspoň 95 % detí vo veku od štyroch rokov do veku, v ktorom majú začať povinnú školskú dochádzku, by sa malo zúčastniť predškolského vzdelávania (v súčasnosti sa ho zúčastňuje 92,3 % detí, a teda na dosiahnutie tohto cieľa by bolo potrebné zvýšiť ich počet o 250 000);
podiel 15-ročných s nedostatočnými schopnosťami v čítaní, matematike a prírodných vedách by mal byť nižší než 15 % (v súčasnosti tento podiel predstavuje okolo 20 % v každej z týchto oblastí.  Na dosiahnutie tohto cieľa by bolo potrebné znížiť tento počet o 250 000);
priemerne aspoň 15 % dospelých (vo veku 25 – 64 rokov) by sa malo zúčastňovať programov celoživotného vzdelávania (súčasný podiel predstavuje 9,3 %. Na dosiahnutie tohto cieľa by bolo potrebné zvýšiť tento počet o 15 miliónov dospelých v programoch vzdelávania a odbornej prípravy).
Ročná správa o pokroku pri napĺňaní cieľov

Vo svojej ročnej správe o ukazovateľoch a cieľoch analyzuje Komisia výkon členských krajín vzhľadom na tieto ciele a zároveň posudzuje, ako si jednotlivé krajiny počínajú, pokiaľ ide o predchádzajúci súbor cieľov stanovených pre rok 2010.

Kľúčové výsledky:
Ciele pre rok 2020: hoci je ešte priskoro na presné predpovede, predchádzajúce trendy naznačujú, že väčšinu cieľov pre rok 2020 možno dosiahnuť, ak budú pre členské štáty aj naďalej vysokou prioritou a ak budú členská štáty efektívne investovať do vzdelávania a odbornej prípravy. To platí najmä pre dva hlavné ciele v oblasti vzdelávania týkajúce sa predčasného ukončovania školskej dochádzky a počtu absolventov.
Ciele pre rok 2010: krajiny EÚ dosiahli pokrok, ale splnili len cieľ zvýšenia počtu absolventov v odbore matematiky, prírodných vedách a v technických odboroch. (Úplné údaje za rok 2010 budú k dispozícii začiatkom budúceho roka).
Účasť a dosiahnuté vzdelanie: Od roku 2000 sa celková účasť na vzdelávaní zvýšila rovnako ako úroveň kvalifikácie dospelých. Zvýšil sa tiež podiel detí na predškolskom vzdelávaní.
Rozdiely medzi ženami a mužmi zostávajú značné, a to tak vo výkonnosti, ako aj vo výbere študijných odborov. Napríklad dievčatá majú lepšie výsledky v čítaní a väčšinou sú to chlapci, ktorí predčasne ukončujú školskú dochádzku. Medzi absolventmi matematických, prírodovedných a technických odborov prevládajú muži nad ženami.
Správa, ktorá sa týka všetkých členských štátov EÚ a tiež Chorvátska, bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko, Islandu, Turecka, Nórska a Lichtenštajnska, obsahuje prehľady a podrobné štatistiky o tom, Ktoré krajiny sú na tom lepšie a ktoré horšie, než je priemer EÚ, ktoré krajiny doháňajú ostatné a ktoré zaostávajú.

Ďalšie kroky
V priebehu nasledujúcich týždňov členské štáty predložia Komisii svoje národné programy reforiem, v ktorých si stanovia vnútroštátne ciele, pokiaľ ide o predčasné ukončovanie školskej dochádzky a absolventov vyššieho vzdelávania, a vysvetlia, akým spôsobom chcú tieto ciele dosiahnuť.  Komisia v blízkom čase predloží návrhy nových cieľov pre oblasť zamestnateľnosti a mobility vo vzdelávaní.

Ďalšie informácie:
Odkaz na  MEMO/11/253
Úplná správa Komisie
"Pokrok pri plnení lisabonských cieľov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy – ukazovatele a ciele na roky 2010/11
Brožúra: Ciele v oblasti vzdelávania pre Európu [s rozpisom údajov pre každú krajinu]
Európska komisia:
Európska stratégia a spolupráca v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy 
 

Tlačová správa EK, 19. apríl 2011

Odporúčame