EU News

Komisia vydala odporúčania pre Slovensko

Európska komisia každoročne prostredníctvom takzvaného Európskeho semestra komplexne hodnotí hospodársku situáciu v členských štátoch (najnovšia Správa o Slovensku bola zverejnená tento rok vo februári) a na základe tohto hodnotenia následne prichádza so zoznamom špecifických odporúčaní šitých na mieru každej krajine. Tieto by mali členské štáty v záujme zvyšovania vlastnej konkurencieschopnosti premietnuť do praxe v priebehu nasledujúcich 12-18 mesiacov.

V tomto roku sa odporúčania adresované Slovensku týkajú udržateľnosti verejných financií, politík zamestnanosti a vzdelávania a kvality podnikateľského prostredia a verejnej správy. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu a slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol: "Dnešné odporúčania sa však skôr zameriavajú na oblasti, kde by každá z členských krajín mala pridať. Pokiaľ ide o Slovensko, Európska komisia odporúča v oblasti verejných financií posilniť konsolidáciu a zabezpečiť ich udržateľnosť v súlade s požiadavkami Paktu rastu a stability, pričom zároveň navrhuje zlepšiť efektívnosť výdavkov na zdravotníctvo, okrem iného, aj implementáciou projektu Hodnota za peniaze.

Druhé odporúčanie sa týka kvality školstva, kvality učiteľského zboru, lepšej inklúzie hlavne detí so slabším rodinným zázemím, aby sme zastavili pokles kvality školských výsledkov, ktoré potvrdili medzinárodné testovania a vrátili ich do úrovní spred niekoľkých rokov.
Ďalšia oblasť sa týka zamestnanosti. Som rád, že pokiaľ ide o celkovú úroveň nezamestnanosti, tak sme sa dostali pod úroveň eurozóny. Slovensko ale naďalej bude zápasiť s dlhodobou nezamestnanosťou a tomu je potrebné prispôsobiť rôzne podporné programy, špeciálne zacielené školenia, širšiu prácu s rómskou komunitou, aby sme ich vedeli do tohto procesu začleniť.

Posledné odporúčanie sa týka kvality podnikateľského prostredia, vymožiteľnosti práva a vysokej vnímavosti korupcie na Slovensku zo strany občanov. Posledné opatrenia, ktoré boli v tejto oblasti prijaté vládou, budú určite veľmi dôležité pre to, ako občania vnímajú kvalitu služieb, ktoré štát poskytuje. Zo strany Komisie je veľká pripravenosť pomôcť rôznymi finančnými nástrojmi a expertíznymi tímami, aby sme v tejto oblasti dosiahli potrebný pokrok.“

 

Tlačová správa EK, http://europa.eu/rapid, 22.5.2017

Odporúčame