EU News

Turizmus môže pomôcť najchudobnejším regiónom

O Karpatskom dohovore, ktorý spája členské a nečlenské štáty Európskej únie, hovorí NORBERT KURILLA.

Veľmi významný faktor aj z hľadiska vývoja do budúcnosti je spolupráca piatich členských krajín na schengenskej hranici EÚ (Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko) a Ukrajiny ako asociovanej krajiny EÚ a Srbska, krajiny, ktorá sa uchádza o členstvo v EÚ. Na svete okrem Karpatského dohovoru na podobnom princípe pracuje iba Alpský dohovor.

Aj pre hraničné regióny je stále zvykom propagovať sa len v regionálnych či národných farbách. Ako vidíte možnosti spoločnej „karpatskej“ spolupráce v turizme a marketingu?

V Karpatoch to už nie je pravidlom. Všetkými členskými krajinami dohovoru bol schválený protokol o trvalo udržateľnom cestovnom ruchu, ktorý sa odrazil nielen v strategických dokumentoch jednotlivých krajín, ale aj v konkrétnych multilaterálnych projektoch. Práve spolupráca viacerých ministerstiev, regionálnej a miestnej samosprávy, podnikateľskej komunity a občianskeho sektora je nevyhnutná, aby sa mohla stanoviť dlhodobá stratégia, ktorá by stanovila jasné a fixné pravidlá pre udržateľný turizmus.

Euractiv, https://euractiv.sk, 22. 5. 2017

Odporúčame