EU News

Najpodnikavejší sú Číňania, Slováci majú málo nápadov

V decembri  2009 Európska komisia uskutočnila   ďalší zo série prieskumov verejnej mienky Eurobarometer. Tento bol zameraný na podnikanie, jeho rozvoj a motiváciu ľudí začať podnikať. Na rozdiel od iných prieskumov, venoval sa nielen Európskej únií, ale mapuje aj kandidátske Chorvátsko a Turecko, krajiny Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) Island, Nórsko a Švajčiarsko, ako aj USA a ázijské krajiny Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu.

„Rozvoj podnikania má mnoho ekonomických, ale aj sociálnych výhod. Je preto potrebné podporovať a motivovať Slovákov, aby sa podnikania nebáli, keďže podľa výsledkov prieskumu máme nedostatok informácií, ako aj nápadov,“ vyjadrila sa na margo prieskumu Andrea Elscheková – Matisová, vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Opýtaní sa mali vyjadriť, či by boli radšej súkromnými podnikateľmi alebo zamestnancami- 45% si vybralo prvú, 49% druhú možnosť. Slováci však chuť na podnikanie príliš nemajú, keďže len 26% z nás by zvolilo možnosť prvú. Naopak, najviac by chceli podnikať Cyperčania (66%). Dôvodom, prečo sa Európania priklonili k podnikaniu je osobná nezávislosť, sloboda výberu miesta a času na prácu a lepší príjem. Pri  druhej možnosti prevláda pravidelný stály príjem a istota zamestnania. V rámci celého prieskumu majú najviac chuti na podnikanie Číňania (71%).

Takmer polovica Európanov hodnotila profesiu podnikateľov priaznivo, lepšie ohodnotenie získali len profesie ako právnik či architekt (68%).  Najpozitívnejšie ich hodnotili Dáni(83%) a Fíni(78%), kým najmenej priaznivo podnikatelia pôsobia na Maďarov(26%).

Dve tretiny Európanov, ktorí doposiaľ nepodnikali to v najbližších piatich rokoch ani nepovažujú za reálne. Viacero Severanov to však za reálne považuje, takisto ako aj 49% Číňanov. Za hlavný dôvod proti podnikaniu uviedla takmer tretina opýtaných nedostatok počiatočného kapitálu, ako aj zlé načasovanie kvôli finančnej kríze. Vyše štvrtinu Slovákov však odrádza aj nedostatok nápadov na podnikanie.

Celkovo už podniká 12% Európanov – najviac vo Fínsku (25%) a na Cypre (19%), kým najmenej v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Luxembursku, Malte, Slovinsku a na Slovensku (pod 10%, SK 9%). Mimo Únie je najviac podnikateľov v Číne (27%), Turecku (23%), USA (21%) a na Islande (20%). O podnikaní nikdy neuvažovalo 65% Luxemburčanov, 63% Belgičanov a ani 62% Slovákov. Z opýtaných Slovákov, ktorí už nejaké skúsenosti s podnikaním majú, 21% práve začalo podnikať, 15% aktívne podniká vyše 3 rokov, 37% podniká do troch rokov, 17%-ám sa podnikanie nevydarilo a 9% Slovákov svoje podnikanie predalo alebo presunulo na iného.

A čo viedlo podnikateľov k začatiu svojho „biznisu“? Predovšetkým to bol dobrý nápad a potrebné finančné prostriedky, no napríklad až tri štvrtiny Slovákov motivovala nespokojnosť s ich predchádzajúcou situáciou. V porovnaní s rokom 2007 je to u nás dokonca výrazný nárast (z 59%).

Ak by Európania začali s podnikaním, najviac by sa obávali bankrotu (49%), neistého príjmu (40%) a straty majetku (37%). Napriek týmto obavám, riziko podnikania by na seba zobralo najviac Cyperčanov, Írov a Rumunov (73%), ako aj obyvateľov USA (82%), kým najviac odrádzaní sú Maďari (43%) a Litovci (46%), ako aj Japonci (39%).

Približne 4 z 10 Európanov súhlasia, že škola im dala potrebné vedomosti na začatie podnikania, no na druhej strane iba štvrtina si myslí, že vďaka škole sa začali o podnikanie zaujímať. Vyše polovica Slovákov zastáva názor, že je zložité získať informácie potrebné k začatiu podnikania.

Celý prieskum nájdete na: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/eurobarometer/index_en.htm

Tlačová správa EK, 4. jún 2010

Odporúčame