EU News

Komisia dnes predstavila prelomovú Bielu knihu o budúcnosti Európy

Európska komisia práve predkladá správu s názvom Biela kniha o budúcnosti Európy, ktorá predstavuje päť scenárov, ako by sa Únia mohla vyvíjať do roku 2025 po odchode Veľkej Británie v závislosti od toho, ako sa členské štáty rozhodnú reagovať, a to:

1.Pokračovanie v súčasnom smerovaní - EÚ-27 sa sústredí na presadzovanie svojho pozitívneho programu reforiem v duchu dokumentu Komisie s názvom Nový začiatok pre Európu z roku 2014 a Bratislavského vyhlásenia, ktoré v roku 2016 schválilo všetkých 27 členských štátov.
2.            Výlučne jednotný trh - EÚ-27 sa postupne zameria len na jednotný trh, keďže 27 členských štátov nedokáže nájsť spoločnú reč v čoraz väčšom počte oblastí.

3. Tí, ktorí chcú, robia viac - EÚ-27 bude pokračovať ako dnes, ale umožní členským štátom, ktoré si to želajú, aby spoločne konali viac vo vybraných oblastiach, ako napríklad obrana, vnútorná bezpečnosť a sociálne veci. Vznikne jedna alebo viac „koalícií ochotných“.

4. Menej, ale efektívnejšie - EÚ-27 bude vo vybraných oblastiach politiky iniciatívnejšia a rýchlejšia, zatiaľ čo v iných, pri ktorých sa usúdi, že nemá pridanú hodnotu, bude menej aktívna. Pozornosť a obmedzené zdroje sa sústredia na vybrané oblasti.

5. Oveľa viac spoločne - Členské štáty sa rozhodnú zdieľať viac právomocí, zdrojov a robiť spoločné rozhodnutia na všetkých úrovniach. Rozhodnutia na európskej úrovni sú prijímané rýchlejšie a promptne sa vykonávajú.

Jednotlivé scenáre sa navzájom nevylučujú a konečné smerovanie EÚ bude závisieť od samotných členských štátov. Predseda Komisie Jean-Claude Juncker dokument predstavil dnes o 15:00 naživo v Európskom parlamente (rozpravu v EP a následnú tlačovú konferenciu môžete sledovať cez EbS+ alebo EP Live).

Slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič:
,,Dnes Európska komisia predstavila dokument, ktorý obsahuje päť možných scenárov, ktorými by sa mohla uberať Európska únia v najbližších desiatich rokoch. O tomto dokumente sa bude diskutovať počas mimoriadneho európskeho samitu v Ríme dňa 25. marca, ktorý sa koná pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv o založení Európskej únie.  

Týmto dokumentom Európska komisia poskytuje členským krajinám dostatočný podkladový materiál na to, aby začali viesť medzi sebou naozaj hĺbkovú a štruktúrovanú diskusiu o tom, ako by mala EÚ vyzerať po odchode Veľkej Británie, vo formáte EÚ27.

Dokument, ktorý sa volá Biela kniha o budúcnosti Európy, je v zásade krstným listom Európskej únie bez Veľkej Británie. Je nám veľmi ľúto, že to takto musíme povedať, ale musíme sa začať vážne zaoberať tým, ako budeme fungovať v EÚ po odchode tohto veľkého členského štátu, aké to môže mať dôsledky, a predovšetkým sa sústrediť na to, ako sa Európa bude meniť v ďalšom desaťročí  - od vplyvu nových technológií na spoločnosť, cez pochybnosti o globalizácii, obavy o bezpečnosť až po vzostup populizmu.

Som rád, že práve Slovensko významne prispelo k tomuto procesu reflexie, keďže sa tu v septembri minulého roka konal mimoriadny samit lídrov členských štátov EÚ, ktorý schválil Bratislavskú deklaráciu, ktorá spolu s prejavom predsedu Európskej komisie Jeana Clauda Junckera - o stave Európskej únie - naštartovala celý tento proces.

Dokument ponúka päť scenárov, pričom Európska komisia, ako autorka tohto dokumentu, nemá žiadny preferenčný scenár. Naším mottom naďalej zostáva – jednota a vzájomná spolupráca. Nechávame otvorenú možnosť pre lídrov členských štátov, aby si otvorene prediskutovali, aký vývoj Európskej únie si vedia predstaviť, čo vidia reálne. Sme si vedomí, že čokoľvek vzíde z diskusií, bude kombináciou viacerých scenárov".

 

Tlačová správa ZEK na Slovensku, Jana Cappello, 2. 3. 2017

Odporúčame