EU News

Mýty o migrácii vs realita

Na dnešnom podujatí s príznačným názvom Migrácia: Mýty a realita ukázala päticu mýtov, ktoré aj u nás najčastejšie narúšajú debatu o migrácii.

Seminár v Bratislave organizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Neplatí predstava, že je na Slovensku priveľa migrantov. Neplatí ani to, že domácim obyvateľom berú prácu.

Zamestnať cudzinca na úkor Slováka znamená prejsť si veľmi komplikovaným vybavovaním pracovného povolenia, ktoré trvá minimálne pol roka.

Kým na Slovensku je relatívne málo dát o „ekonomickej výhodnosti“ migrantov, výskumy v iných krajinách ukázali, že cudzinci sa oplatia a oplatí sa „investovať“ aj do utečencov. Oporu v štatistikách nemá ani predstava, že páchajú viac trestných činov a ani to, že šíria prenosné choroby.

Typický migrant na Slovensku pochádza z inej členskej krajiny EÚ a prišiel za prácou, vysvetlila Vatráľová.

Globálny trend sa podľa nej nemení: „Vo všeobecnosti stále platí, že tzv. globálny Juh sa sťahuje na Sever a tzv. globálny Východ sa sťahuje na západ.“

Blesková reforma azylovej politiky

Utečenecká kríza zamestnáva politikov po celej Európe, zatiaľ čo počet migrantov smerujúcich do Európy medziročne výrazne poklesol.

„Za posledné 2 roky bola migrácia takmer vždy témou európskych summitov,“ upozornil vedúci zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek.

Hovorkyňa Európskej komisie pre migráciu Natasha Bertaudová dnes v Bratislave potvrdila, že reforma spoločnej azylovej politiky EÚ by mohla vstúpiť do platnosti v priebehu jedného roku. Prestavila aj nástroje, ktoré by mali ľudí pozitívnym spôsobom odrádzať od nebezpečnej cesty na starý kontinent.

Cieľom je, aby sa politická dohoda o reforme dosiahla už počas maltského predsedníctva.

Euractiv, https://euractiv.sk, 10.2.2017

Odporúčame