EU News

Investičný plán pre Európu -roadshow podpredsedov EK na Slovensku

Podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen, zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť, a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, zodpovedný za energetickú úniu, navštívia v pondelok Bratislavu v rámci mobilnej propagačnej kampane s cieľom predstaviť Investičný plán pre Európu.

Počas pracovnej návštevy sa podpredsedovia EK stretnú s predsedom vlády SR Robertom Ficom, podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom. Obaja podpredsedovia EK tiež vystúpia na odbornej konferencii o investíciách pod hlavičkou "Ako naštartovať investície na Slovensku a v Európskej únii". Podpredseda EK Katainen bude mať tiež rokovanie s poslancami NR SR a podpredseda EK Šefčovič sa stretne so zástupcami Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Podpredseda EK Katainen sa tiež stretne so zástupcami investorov a start-upov.

Podpredseda EK Katainen v súvislosti s návštevou Slovenska uviedol: "Teším sa, že dnes môžem byť v Bratislave a predstaviť predstaviteľom vlády, parlamentu i investorom Investičný plán pre Európu. Pred dvomi týždňami sme dosiahli politickú dohodu o nariadení o EFSI a očakáva sa, že ministri financií ho schvália tento piatok a že záverečné hlasovanie Európskeho parlamentu sa uskutoční na budúci týždeň. Menej ako sedem mesiacov po tom, ako sa začal realizovať investičný plán, sa teraz môžem tešiť - tak ako aj naši európski občania - na konkrétne výsledky v nadchádzajúcich týždňoch.“


Podpredseda EK Šefčovič dodal: "Spoločná návšteva s podpredsedom EK Jyrki Katainenom je znakom novej dynamiky v EÚ; pracujeme spolu naprieč jednotlivými sektormi a prinášame diskusiu do celej Európy. Investičný plán prináša významné príležitosti aj pre Slovensko, vrátane oblasti energetickej efektívnosti a rozvoja infraštruktúry v oblastiach akými sú energetika, doprava, či digitálne technológie."

 

Kontext

Rast, ktorý sa Slovensku podarilo naštartovať po ekonomickej kríze bol jedným z nasilnejších a najrýchlejších v EÚ – rast HDP bol v roku 2013 na úrovni 1.4% a
2.4% v 2014. Oživenie domáceho dopytu a investícií však bolo slabšie. Investície na Slovensku v roku 2009 prudko klesli a zotrvali na 6 percentuálnych bodov pod dlhodobou úrovňou. V roku 2014 mali 21% podiel na HDP. Bolo to spôsobené najmä poklesom súkromných investícií, vrátane priamych zahraničných investícií, ale tiež aj relatívne nízkou úrovňou verejných investícií. Táto investičná medzera môže mať na Slovensko nepriaznivý vplyv, keďže ide o dobiehajúcu ekonomiku, kde kapitálové aktíva sú na nižšej úrovni ako v iných ekonomikách v EÚ. Investičný plán môže pomôcť v mobilizácii investícií v sektoroch, ktoré sú pre Slovensko strategické, akými sú dopravná infraštruktúra, energetická infraštruktúra, digitálna infraštruktúra, veda a výskum a rozvoj ľudského kapitálu. Môže tiež prispieť k posilneniu podnikateľského prostredia a k tomu, aby Slovensko mohlo konsolidovať svoj hospodársky rast a vytvoriť nové pracovné miesta.

V rámci Investičného plánu pre Európu budú počas nasledujúcich troch rokov (2015 – 2017) zmobilizované súkromné a verejné investície vo výške prinajmenej 315 miliárd EUR. Každá časť mobilnej propagačnej kampane ozrejmuje tri prvky Investičného plánu pre Európu:
1. Mobilizácia investícií: Zákonodarcovia EÚ dosiahli 28. mája politickú dohodu o príslušnom nariadení. Dospeli k nej iba štyri a pol mesiaca potom, ako Komisia prijala 13. januára legislatívny návrh na vytvorenie Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Členské štáty ho jednomyseľne schválili 10. marca a Európsky parlament ho odhlasoval vo výbore 20. apríla. Očakáva sa, že ministri financií schvália nariadenie na zasadnutí Rady ECOFIN 19. júna, a predpokladá sa, že hlasovanie na plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu sa uskutoční 24. júna, čo umožní EFSI začať fungovať podľa plánu v septembri.

V súlade so závermi Európskej rady z decembra 2014, v ktorých Európska rada vyzvala Európsku investičnú banku (EIB), aby od januára 2015 „začala vykonávať činnosti prostredníctvom vlastných prostriedkov“, EIB už predstavila niekoľko projektov, ktoré budú predbežne financované v kontexte Investičného plánu pre Európu, v ktorom je EIB strategickým partnerom Komisie.

 

2. Nová databáza investičných projektov: Vytvorí sa portál o európskych investičných príležitostiach s cieľom zabezpečiť transparentnosť pre investorov. Nové centrum technickej pomoci pomôže zabezpečiť dobrú štruktúrovanosť projektov, ako aj ich súlad s regulačnými požiadavkami.

 

3. Reformy regulačného rámca: Komisia pracuje na odstraňovaní regulačných prekážok pre investície a na posilňovaní jednotného trhu, ako sa stanovuje v pracovnom programe Komisie na rok 2015. Komisia prijala 18. februára ako prvý dôležitý krok v súvislosti s odstraňovaním prekážok a zlepšovaním prístupu k finančným prostriedkom, najmä pre malé a stredné podniky, Zelenú knihu o Únii kapitálových trhov, čím odštartovala verejné konzultácie so všetkými zúčastnenými stranami.

 

 

Ďalšie zástavky mobilnej propagačnej kampane:
Rakúsko – 16. júna
Spojené kráľovstvo – 16. júla
Malta – 4. septembra

Cieľom je do októbra 2015 navštíviť všetkých 28 členských štátov EÚ. V priebehu tohto roka podpredseda Európskej komisie takisto navštívi krajiny mimo EÚ s cieľom podporiť investičný plán pre Európu.
 

 

TLAČOVÁ SPRÁVA EK Brusel / Bratislava, 15. júna 2015

Odporúčame