EU News

Aby sme vedeli čo jeme - označovanie potravín

Od soboty 13. 12. 2014 vstúpia do platnosti nové pravidlá označovania potravín. Reflektujú náročnosť spotrebiteľov a potrebu jasných a presných informácií o obsahu a pôvode potravín na pultoch predajní ale aj v reštauráciách. Navyše v spoločnosti pribúdajú potravinové alergie a je preto dôležité aby spotrebitelia o týchto látkach boli informovaní.
Doteraz platné pravidlá sa týkali všeobecného označovania potravín a sú spred viac ako tridsiatich rokov. Odvtedy sa potreby spotrebiteľov zmenili a je potrebné na to reagovať.


Tu sú hlavné zmeny:

  • lepšia čitateľnosť informácií – stanovená minimálna veľkosť písma pre povinné informácie – 1.2mm
  • zvýraznenie alergénov v zozname zložiek balených potravín (iné pismo, štýl, farba, atd)
  • povinné uvádzanie alergénov na nebalených potravinách, a to aj v reštauráciách a kaviarňach
  • povinné informácie o pôvode čerstvého mäsa z ošípaných, oviec, kôz a hydiny
  • rovnaké požiadavky na označovanie bez ohľadu na to, či ide o nákup cez internet, predaj na diaľku alebo nákup v obchode
  • osobitné informácie o rastlinnom pôvode rafinovaných olejov a tukov
  • označenie náhradnej zložky v prípade „imitácií potravín“,
  • jasné označenie rozmrazených výrobkov.

Dôležité je, že ak boli niektoré zložky, ktoré sa v určitej potravine bežne nachádzajú, nahradené inými musí to byť zreteľne uvedené a nielen v zozname zložiek výrobku. Obal nesmie spotrebiteľa zavádzať, že obsahuje niečo, keď v skutočnosti obsahuje len náhradu.
V prípade mäsových a rybích výrobkov sa bude zreteľne uvádzať, či bola do výrobku pridaná voda alebo bielkoviny iného živočíšneho pôvodu.
Nové právne predpisy zavedú aj povinné uvádzanie výživových hodnôt (napr. energetická hodnota výrobku, obsah tukov, nasýtených tukov, uhľohydrátov, cukrov, bielkovín a soli) to však začne platiť až od 13. decembra 2016.

Potravinárske podniky budú musieť poskytovať takéto informácie na všetkých potravinách. Spôsob, akým sa takéto informácie majú poskytovať, určia orgány jednotlivých členských štátov EÚ.
Podnikom bolo poskytnuté na prispôsobenie sa zmenám  prechodné obdobie 3 roky. Nariadenie však umožňuje dopredaj zásob v prípade potravín uvedených na trh alebo označených pred 13. decembrom 2014, takže sa na pultoch ešte možno stretnete stretnete so "starým" spôsobom.

 

Informačný prehľad EK, 11. decembra 2014

Dokumenty na stiahnutie

Odporúčame