EU News

Roaming: zrušením poplatkov za roaming získajú mobilní operátori 300 miliónov zákazníkov navyše, tvrdí prieskum

94 % Európanov, ktorí cestujú mimo svojej domovskej krajiny, obmedzí využívanie služieb ako Facebook z dôvodu poplatkov za roaming – vyplýva to z najnovšieho prieskumu vykonaného na vzorke 28 000 občanov EÚ. Európska komisia vypočítala, že telekomunikačné spoločnosti takto pre súčasné cenové stratégie prichádzajú na trhu o takmer 300 miliónov používateľov mobilných telefónov, čo má negatívny vplyv na iné odvetvia ako napríklad na tvorcov aplikácií.
Hoci používanie mobilov doma, najmä mobilných dátových služieb, výrazne narastá, príplatky za roamingové služby okrem iného spôsobujú, že:
47 % by nikdy nepoužilo mobilný internet v inej krajine EÚ,
iba 1 z 10 opýtaných by používal e-mail rovnakým spôsobom ako doma,
viac ako štvrtina z nás si počas cestovania v EÚ jednoducho vypne mobil,
milióny ľudí radšej pošlú SMS-ku, ako by mali platiť za hovor.
Ľudia, ktorí sú často na cestách — ten najatraktívnejší segment potenciálneho trhu — si vypínajú služby dátového roamingu na svojom mobilnom telefóne skôr ako príležitostní cestujúci. Komisia sa domnieva, že je to preto, lebo pravidelní cestujúci sú lepšie informovaní o skutočných nákladoch na dátový roaming v Európe ako občasní cestujúci.
Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová v tejto súvislosti uviedla: „Úprimne priznávam, že ma tieto čísla zaskočili. Ukazujú nám, že musíme naše úsilie dotiahnuť do konca a zrušiť poplatky za roaming. Spotrebitelia obmedzujú používanie telefónu často až extrémnymi spôsobmi, a s tým nemôžu súhlasiť ani operátori.“
„Nejde tu len o boj medzi dovolenkármi a telekomunikačnými spoločnosťami. Milióny podnikov musia pre roaming znášať dodatočné náklady, a tým prichádzajú o zisky aj firmy, akými sú napríklad tvorcovia aplikácií. Roaming na jednotnom trhu je nezmysel — z ekonomického hľadiska je to šialenstvo.“
Kým Odvetvie aplikácií v Európe prudko narastá (IP/14/145), prekážky v podobe poplatkov za roaming bránia rozvoju určitých segmentov tohto nového odvetvia. Najviac postihnuté sú aplikácie ponúkajúce služby ako turistický sprievodca, fotografie a mapy.
No zákazníci neobmedzujú používanie mobilného telefónu iba v zahraničí. 70 % ľudí má tendenciu obmedzovať telefonické hovory do inej krajiny EÚ z dôvodu ich ceny.
Volania v EÚ
Z prieskumu, ktorý si objednala Európska komisia, vyplýva, že 28 % respondentov, ktorí cestujú po EÚ, si pred cestou do zahraničia vypína mobilný telefón. Len 8 % cestujúcich telefonuje v zahraničí rovnakým spôsobom ako doma. 3 z 10 opýtaných svoj telefón v zahraničí nikdy nepoužijú.
SMS sú lepšie ako hovory
Na ceste do zahraničia je počet ľudí, ktorí posielajú SMS správy, o čosi väčší ako volajúcich: 2 z 10 opýtaných by posielali textové správy v zahraničí rovnakým spôsobom ako doma. Výsledky prieskumu ukazujú, že štvrtina cestujúcich nikdy neposiela SMS z inej krajiny EÚ.
V zahraničí bez mobilného internetu
Čísla v prípade využívania mobilného internetu v zahraničí sú ešte katastrofálnejšie. Z väčšiny respondentov: by 47 % nikdy nepoužilo e-mail ani sociálne médiá v inej krajine EÚ. Iba 1 z 10 by používal e-maily a iba 1 z 20 by používal sociálne médiá rovnakým spôsobom ako doma.
Okrem toho 33 % pravidelných cestujúcich si na svojom mobilnom telefóne vypne služby dátového roamingu, pričom z príležitostných cestujúcich tak urobí 16 %. Z prieskumu je zrejmé, že tento rozdiel je taký veľký preto, že pravidelní cestujúci poznajú lepšie skutočné ceny za dátový roaming v Európe ako ľudia, ktorí cestujú iba zriedka.
Na druhej strane sme vďaka existujúcim regulačným pravidlám v oblasti roamingu, ako aj nižším cenám, svedkami neuveriteľného 1500-percentného nárastu využívania služieb dátového roamingu v EÚ od roku 2008. Ak pritom vezmeme do úvahy, že rozširovanie a využívanie domácich mobilných dátových služieb vo všeobecnosti narastá, skutočnosť, že sa mnohí používatelia musia obmedzovať, poukazuje na znepokojujúci trend nevyužívania možnosti hospodárskeho rastu tak v prípade sľubne sa rozvíjajúcej oblasti aplikácií, ako aj v prípade mobilných operátorov.
Telekomunikačné služby v EÚ – cenovo dostupné pre všetkých
Legislatívny návrh Komisie nazvaný „Prepojený kontinent“ (MEMO/13/779) žiada zákonodarcov Európskej únie (Európsky parlament a Radu), aby umožnili fungovanie jednotného trhu v oblasti telefonovania a surfovania po internete. Cieľom je dosiahnuť rovnováhu medzi regulačnými pravidlami a trhovými stimulmi, ktorá podnieti mobilných operátorov rozšíriť svoje vnútroštátne sadzby/balíky tak, aby najneskôr do roku 2016 umožňovali zákazníkom v celej Únii používať telefóny a smartfóny za vnútroštátne sadzby aj na cestách kdekoľvek v Únii (podľa zásady „zvonku ako z domu“). Na základe pravidiel prijatých v roku 2012 budú mať navyše zákazníci od júla 2014 právo vzdať sa na cestách svojho vnútroštátneho operátora a vybrať si lacnejšie roamingové služby od miestneho operátora z cieľovej krajiny, alebo od konkurenčného poskytovateľa roamingu v domovskej krajine bez toho, aby museli vymeniť SIM kartu.
Cieľom je: vytvoriť skutočný európsky komunikačný priestor postupným znižovaním a odstraňovaním rozdielov v poplatkoch za domáce volania, roamingové volania a medzinárodné volania v rámci EÚ.
Nedávne znižovanie cien
Problém s roamingom bol ešte väčší pred niekoľkými rokmi, kým EÚ nezaviedla cenové stropy v roku 2008. Odvtedy boli zákazníci svedkami:
80 % zníženia maloobchodnej ceny za volania a SMS-ky,
zlacnenia služieb dátového roamingu až o 91 %.  

 

Tlačová správa, http://europa.eu/rapid, február 2014

Odporúčame