EU News

Ako funguje Fond solidarity EÚ?

Fond solidarity EÚ bol zriadený v roku 2002. Jeho účelom je posilnenie schopnosti EÚ poskytnúť členským krajinám pomoc v naliehavých situáciách, akými sú napríklad veľké prírodné katastrofy. Podpora z fondu má formu poskytnutia nenávratnej finančnej pomoci bez potreby spolufinancovania zo strany postihnutého členského štátu. Finančná pomoc z Fondu solidarity môže smerovať na vytvorenie infraštruktúry v prípade núdzovej situácie a zaistenie okamžitého zásobovania obyvateľstva, na okamžitú lekársku pomoc, a opatrenia na záchranu obyvateľstva. Podľa súčasných pravidiel môže poškodený štát žiadať o príspevok z fondu v prípade, že následky katastrofy dosiahli aspoň 3 mld eur alebo 0,6% HDP danej krajiny.  EK môže umožniť čerpanie za výnimočných okolností aj v prípade nesplnenia týchto kritérií, ak  na určitom území došlo k závažnej katastrofe.

Má Fond solidarity dostatočné zdroje?

EK opätovne zdôrazňuje svoju pripravenosť pomôcť krajinám, ktoré boli postihnuté záplavami. Cez Fond solidarity môže EÚ pomôcť napraviť škody na infraštruktúre a čiastočne nahradiť náklady súvisiace so záchrannými operáciami. Otázka toho, či sú vo fonde momentálne dostatočné zdroje nie je na mieste. Fond totiž funguje tak, že na aktiváciu čerpania sa vždy vyžaduje zmena rozpočtu EÚ tak ako to stanovuje medziinštitucionálna dohoda.  Postihnuté krajiny by mali požiadať o pomoc do 10 týždňov od vzniku katastrofy. Pokiaľ ide o aktiváciu Fondu solidarity v súvislosti s aktuálnymi záplavami, štandardná hranica je pre Rakúsko: ?1.79 mld; ?872 mil pre ČR a  ?3.67 mld. pre Nemecko. Finančné prostriedky by sa mali použiť do jedného roka od uvoľnenia finančných prostriedkov. Pomoc z Fondu solidarity sa môže poskytnúť maximálne vo výške 1 miliardy EUR ročne, pričom táto suma je mimo rámca bežného rozpočtu EÚ. Veľká väčšina z tejto maximálnej sumy (985 mil. eur) je k dispozícii, stačí len súhlas členských štátov a Európskeho parlamentu. Za celú existenciu fondu sa ani raz nestalo, že by rada a EP odmietli súhlas udeliť.

Jedna štvrtina tejto sumy musí každoročne ostať k dispozícii k 1. októbru, aby bolo možné pokryť prípadné náklady do konca roka. Ak prostriedky do konca roka nepostačujú, vo výnimočných prípadoch je možné čerpať chýbajúce prostriedky z rozpočtu na ďalší rok. Okrem toho je maximálna suma, ktorá je každoročne k dispozícii na mimoriadne regionálne katastrofy, obmedzená na 7,5 % ročného rozpočtu FSEÚ (75 miliónov EUR).

Pomohol fond už aj Slovensku?

Slovensko čerpalo z Fondu solidarity v súvislosti ničivou víchricou v Tatrách v roku 2004 (5,7 mil. eur) a s povodňami v roku 2010 (20,4 mil. eur). Od roku 2002 sa prostriedky z fondu využili na pomoc pri 52 katastrofách v EÚ, akými boli napr. povodne, lesné požiare, zemetrasenia, búrky či sucho. Doteraz získalo 23 rôznych európskych krajín finančnú podporu vo výške viac ako 3.2 miliardy eur. Okrem podpory z tohto fondu SR čerpala prostriedky na projekt protipovodňovej ochranu Bratislavy aj z Kohézneho fondu (25,5 mil. eur).

 

Stanovisko ZEK, 6.6.2013

Odporúčame