EU News

Rozpočet EÚ 2014-2020: Budúcnosť EÚ sa nesmie stať obeťou súčasnej krízy, tvrdia poslanci

Poslanci v stredu varovali členské štáty, aby nezneužili súčasnú hospodársku krízu ako zámienku na presadenie prehnaných úsporných opatrení v EÚ počas nasledujúcich siedmich rokov. Únia potrebuje rozpočet, ktorý je dostatočne flexibilný, aby sa dokázala vysporiadať s nepredvídateľnými udalosťami. Budúci viacročný rozpočet by mal byť podľa poslancov založený na nových zdrojoch. Rozprava s predsedom Komisie José Manuelom Barrosom a írskou ministerkou Lucindou Creighton prebehla len deň pred začiatkom rozpočtového samitu lídrov EÚ.

Dlhodobý rozpočet (nazývaný tiež finančný výhľad alebo viacročný finančný rámec - VFR) stanovuje limity výdavkov EÚ na jednotlivé roky a rozpočtové kapitoly. Keď Parlament a členské štáty pripravujú ročné rozpočty EÚ, musia rešpektovať limity stanovené vo finančnom výhľade.

Poslanci v priebehu diskusie vyzvali hlavy štátov a vlád EÚ, ktoré sa v dňoch 7. - 8. februára stretávajú na samite v Bruseli s cieľom dohodnúť sa na budúcom dlhodobom rozpočte EÚ, aby dospeli k dohode poskytujúcej dostatok finančných prostriedkov na pokrytie ich sľubov. Rozpočet EÚ na roky 2014-2020 však zároveň musí byť dostatočne flexibilný, aby sa Únia dokázala vysporiadať s možnými nepredvídateľnými výdavkami. Dohoda ohľadom viacročného finančného rámca EÚ nemôže vstúpiť do platnosti bez jej schválenia Európskym parlamentom.

Nie prehnaným škrtom

Viacerí poslanci počas rozpravy kritizovali niektoré vlády za prehnanú snahu o zoškrtanie pôvodného návrhu VFR, ktorý predložila Európska komisia. Takéto znižovanie výdavkov neostane podľa poslancov bez následkov.

"Všetky takého škrty pôjdu na úkor inovácií, udržateľného rozvoja, financovania výskumu a snáh o zvýšenie zamestnanosti mladých. To je ten priestor, ktoré takého znižovanie výdavkov zasiahne. Je to zodpovedné? Dokážete sa pod to podpísať?" pýtala sa počas rozpravy nemecká poslankyňa Rebecca Harms v mene skupiny Zelení/EFA.

Flexibilita pre prípad nečakaného

Mnohí poslanci počas rozpravy žiadali, aby sa napriek súčasnej hospodárskej kríze nebránilo v prijatí ambicióznejšieho rozpočtu, ktorý by platil po jej prekonaní.

"Nikdy by sme nemali súhlasiť s úsporným rozpočtom na sedem rokov. Ak ho schválime, zmierime sa s presvedčením, že kríza bude trvať donekonečna. Nie sme tak pesimistickí," vyhlásil líder skupiny EPP Joseph Daul. (FR).

Niekoľkí poslanci požadovali viac flexibility v presúvaní financií medzi jednotlivými rokmi alebo rozpočtovými kapitolami a strednodobé prehodnotenie nového VFR.

"Navrhujem ustanovenie o skončení platnosti, na základe ktorého by sme museli po troch rokoch s dlhodobým rozpočtom opäť vyjadriť súhlas, aby sme mohli pokračovať v jeho plnení počas zostávajúcich štyroch rokov," uviedol líder parlamentných liberálov Guy Verhofstadt (BE).

Netlačte EÚ do nelegálneho deficitu

Viacerí poslanci vyjadrili obavu ohľadom návrhov, podľa ktorých by medzi rozpočtovými záväzkami (záväzné prísľuby financovania zo strany EÚ) a platbami (financiami na zaplatenie faktúr za tovary a služby dodané na základe realizácie záväzných prísľubov) mohol v budúcnosti vzniknúť výrazný rozdiel.

Predseda EP Martin Schulz vyhlásil, že nepodpíše žiadne rozhodnutie ohľadom rozpočtu, ktoré by viedlo k deficitu. "Neurobím to. Aj keby na mňa naliehal celý Parlament, nepodpíšem to, pretože by to bolo protiprávne rozhodnutie. Zmluvy nás zaväzujú k vyrovnanému rozpočtu," dodal.

Nové zdroje financovania znížia tlak na národné rozpočty

Poslanci vyzvali členské štáty na zastavenie boja medzi ministrami financií o špeciálne výnimky a o najvyššie možné rabaty. Toto zápolenie by mohlo ukončiť financovanie rozpočtu EÚ z vlastných zdrojov, ktoré by čiastočne nahradili priame príspevky z národných pokladníc, poznamenali poslanci.

"Potrebujeme vlastné zdroje, pretože táto hanebná hra stavajúca krajinu proti krajine, rabat proti rabatu, sa musí skončiť," uviedol Hannes Swoboda (AT) v mene skupiny S&D.

Míňajme menej, ale lepšie

Podľa niektorých poslancov by mohol menší rozpočet, ktorý by prešiel istými zmenami, fungovať lepšie, ako ten súčasný.

"Musíme prestať rozmýšľať spôsobom, že iba väčší rozpočet vyrieši mnohé európske problémy. Namiesto toho potrebujeme lepší rozpočet," uviedol Martin Callanan (UK) v mene skupiny ECR. Zrušenie pravidla, podľa ktorého sa Parlament musí stretávať v Štrasburgu 12 krát do roka, by bolo dobrým začiatkom, dodal.

"Viem, že náklady na udržiavanie tejto budovy sú len kvapkou v mori. Ak by sme sa však dokázali zbaviť tohto drahého prežitku, získali by sme enormný kredit," vyhlásil.

Samit je začiatkom, nie koncom procesu

"Dohodou Európskej rady sa nič nekončí. Nasledovať budú intenzívne rokovania s Parlamentom. Samit je začiatkom, nie koncom celého procesu," uviedla počas rozpravy ministerka Creighton. Zároveň dodala, že požiadavky v oblasti flexibility a strednodobého prehodnotenia viacročného rozpočtu EÚ boli vypočuté a budú zvážené.

Reakcie slovenských europoslancov

"V Európskom parlamente majú v súčasnosti väčšinu zadlžené krajiny, ktoré odmietajú šetrenie. Naopak chcú, aby im zdravé členské štáty cez európsky rozpočet financovali ďalší život nad pomery. Väčšinovú pozíciu Parlamentu, ktorý odmieta šetriť, vnímam ako nerealistickú, odtrhnutú od reálneho života," uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).

Tlačová správa EP, 6. február 2013

Odporúčame