EU News

Smerom k spoločným poplatkom za platby kartou

Výsledkom budúcich celoeurópskych noriem v oblasti platieb kartou, ktoré by mali vychádzať z pravidiel pre cezhraničné bankové prevody, by mali byť lacné, jednoduché a bezpečné platby. Uvádza to uznesenie, ktoré v utorok schválil Európsky parlament. Spoločné technické a bezpečnostné štandardy by prispeli k jednoduchšiemu spracovaniu platieb, poplatky za ktoré by mali odrážať reálne náklady. Presadzovanie cenovej transparentnosti by malo postupne znížiť poplatky na najnižšie úrovne v EÚ.

Poslanci vyzvali na zavedenie spoločných pravidiel a noriem pre platby debetnými a kreditnými kartami s cieľom vytvoriť inovačnejší a konkurencieschopnejší integrovaný platobný trh EÚ. Základom pre tieto normy by malo byť nariadenie SEPA (jednotná oblasť platieb v eurách), ktoré reguluje medzibankové platobné transakcie v eurách.

V stopách SEPA
Samotná SEPA bola vytvorená so zámerom odstrániť rozdiely medzi domácimi a cezhraničnými bankovými prevodmi. Cieľ integrovania trhu s kartovými platbami je podobný - uľahčiť cezhraničné platby kartou a zabezpečiť, aby boli rovnako výhodné, ako domáce platby.

Internetové a mobilné platby
Model, na ktorom je založená SEPA, by sa mal využiť aj pri internetových a mobilných platbách, uvádza sa v uznesení. Tento trh by však nemal podliehať príliš prísnej regulácii, ktorá by mohla ohroziť jeho prirodzený rast a brániť inováciám, uviedli poslanci.

Poplatky, bezpečnosť a normy
Súčasné poplatky za spracovanie platieb kartou sú podľa poslancov v mnohých prípadoch príliš vysoké v porovnaní s nákladmi, ktoré by mali pokrývať. Obmedzenie ich výšky však podľa uznesenia nie je nevyhnutné, keďže samotné sprehľadnenie nákladov by mohlo prispieť k ich postupnému znižovaniu tak, aby odrážali skutočné náklady.

Minimálne bezpečnostné požiadavky v súvislosti s kartovými, internetovými a mobilnými platbami, by mali byť rovnaké v každom členskom štáte EÚ. Spoločné technické normy by posilnili interoperabilitu a bezpečnosť a umožnili poskytovanie služieb v reálnom čase, dodali poslanci.

Reakcie slovenských europoslancov
"Existencia bezpečného európskeho trhu s kartovými, internetovými a mobilnými platbami má zásadný význam z hľadiska dosiahnutia skutočne jednotného digitálneho trhu. Ten poskytuje veľkú príležitosť v súvislosti s oživením hospodárskeho rastu, tvorbou pracovných miest a stimuláciou spotreby, čo je veľmi dôležité v našej snahe prekonať súčasnú krízu," uviedla poslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, SK).

"Technický pokrok otvára na vnútornom trhu nové možnosti.  Postupné nahradenie kartových platobných systémov inými elektronickými a mobilnými spôsobmi platby má obrovský potenciál zvýšiť nielen objem ale aj diverzitu elektronického obchodu v EÚ. V záujme právnej istoty ale musíme vytvoriť bezpečné platobné systémy účinné na digitálnom trhu v celej EÚ," uviedol poslanec Miroslav Mikolášik (EPP, SK)

"Spoločné pravidlá v platobnom styku sme si odskúšali vytvorením SEPA formátu v bankovom sektore. Budovanie integrovaného digitálneho platobného trhu EÚ pokračuje formovaním pravidiel pre interoperabilitu ďalších elektronických platieb. Bezpečnosť transakcií a ochrana osobných dát majú byť prioritou," uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).
 

Tlačová správa EP, 20.11.2012

Odporúčame