EU News

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2012 V BRATISLAVE S jazykmi dokážeš viac!

Stalo sa už tradíciou, že Hviezdoslavovo námestie patrí raz do roka všetkým, ktorí si pripomínajú hodnotu jazykov. Veď jazyk, ktorým hovoríme, nám pomáha určiť, kto sme, cudzie jazyky nám zas uľahčujú štúdium, lepšie uplatnenie v živote a prispievajú k všestrannému rozvoju osobnosti.

O tom, že s jazykmi dokážeme viac sa budeme môcť opäť presvedčiť na oslavách Európskeho dňa jazykov, ktoré sa uskutočnia v stredu 26. septembra 2012 od 9.00 do 13.30 hod. na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Súčasťou osláv bude premietanie pásma krátkych filmov v kine Mladosť a kultúrny program na hlavnom pódiu. Návštevníci sa budú môcť zoznámiť s kultúrami a jazykmi Európy, zasúťažiť si s Adelou a Sajfom a zapojiť sa do početných jazykových kvízov a súťaží v Uličke jazykov, kde ich vo svojich stánkoch radi privítajú organizátori podujatia: 

Cervantesov inštitút, Rumunský kultúrny inštitút, Francúzsky inštitút, Bulharský kultúrny inštitút, Goetheho inštitút, Österreich Institute, Poľský inštitút Bratislava, Taliansky kultúrny inštitút, British Council, Veľvyslanectvo Srbskej republiky, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Slovenskej republike, SAAIC - Národná agentúra Programu celoživotného vzdelávania a kancelária Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre preklad. Spoluorganizátorom podujatia je mestská časť Bratislava-Staré Mesto.

Početnosť organizátorov, pestrosť programu a jazykov sú zárukou príjemne i poučne stráveného dopoludnia. Zdá sa, stará múdrosť „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom“ nikdy neplatila viac než v súčasnosti. Veď dôkladné poznanie materinského jazyka nám pomáha nielen jasne formulovať myšlienky a uchopovať javy okolo nás, často je aj mostom, po ktorom prechádzame do bohatého sveta jazykov cudzích. Tie nám zas pomáhajú v čoraz prepojenejšom svete.

Kontaktné osoby:
Rastislav Popelka
Kancelária Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre preklad v Bratislave
Zastúpenie EK na Slovensku
email: [email protected]
tel.: 02/544 317 18

Viac o programe na hlavnom pódiu a pásme filmov:
Program Európskeho dňa jazykov

 
 SÚVISLOSTI

Predpokladá sa, že v celej Európe sa hovorí 230 jazykmi a do prvej päťky najrozšírenejších svetových jazykov patrí aj angličtina, španielčina a ruština. Len v samotnej Európskej únii existuje popri 23 úradných jazykoch aj ďalších približne 60 pôvodných jazykov a pestrú jazykovú mozaiku dopĺňajú aj desiatky ďalších jazykov, ktorými sa hovorí v komunitách migrantov.

Najrozšírenejším materinským jazykom v Európskej únii je nemčina, ktorá patrí aj k najrozšírenejším cudzím jazykom v EÚ. Záujem o nemčinu je citeľný aj na Slovensku. V Goetheho inštitúte v Bratislave sa odučí ročne viac ako 6 000 hodín jazykových kurzov, pričom záujem o jazykové vzdelávanie stúpa. Len webovú stránku inštitútu navštívi mesačne do 40 000 návštevníkov. V knižnici inštitútu je takmer 13 000 jednotiek a od jesene 2011 ponúka aj výpožičky elektronických dokumentov. Kurzy nemčiny ponúka aj Österreich Institute v Bratislave. Od jeho založenia v roku 1989 tak urobilo viac než 12 400 záujemcov a len v minulom roku sa v tomto inštitúte odučilo približne 8 200 hodín. Najrozšírenejším cudzím jazykom v Európe je angličtina. Podľa prieskumu Eurobarometra z tohto roka sa ňou na Slovensku dohovorí 26 % opýtaných. Pokiaľ Európania siahnu po ďalšom cudzom jazyku, najčastejšie sa popri nemčine rozhodnú pre francúzštinu. V slovenských školách sa v súčasnosti francúzštinu učí takmer 24 000 žiakov, ďalších takmer 1 300 záujemcov študuje jazyk vo Francúzskom inštitúte a v pobočkách organizácie Alliance Française v Banskej Bystrici a Košiciach.

Za istých okolností siahajú občania EÚ po iných cudzích jazykoch. Stúpajúci trend má aj záujem o štúdium taliančiny na Slovensku. Okrem toho, že sa ako druhý cudzí jazyk vyučuje na viacerých stredných školách a katedry taliančiny fungujú na štyroch slovenských univerzitách, jazykové kurzy v Talianskom kultúrnom inštitúte navštevovalo v minulom roku 700 študentov v 59 skupinách. Ďalším románskym jazykom, ktorý na dni jazykov zaznie bude rumunčina, materinský jazyk asi 24 miliónov Európanov. Španielčina je materinským jazykom 8% obyvateľov EÚ, a teda po nemčine, angličtine, taliančine a francúzštine patrí spolu s poľštinou do šestice najrozšírenejších materinských jazykov v EÚ.

V Uličke jazykov zaznejú aj tri južnoslovanské jazyky: chorvátčina, srbčina a bulharčina. Chorvátčina, hoci odlišná od súčasnej spisovnej chorvátčiny, je doposiaľ živá vo viacerých obciach juhozápadného Slovenska, kam sa Chorváti sťahovali v časoch tureckého nebezpečenstva. Pri zrode spisovnej srbčiny stál lingvista Vuk Karadžić, ktorý udržiaval intenzívne kontakty so štúrovcami a Štúra aj na jeho bratislavskom pôsobisku navštívil. Už od roku 1948 funguje v Bratislave škola s vyučovacím jazykom bulharským, kurzy bulharčiny poskytuje aj Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave.

A nebude chýbať ani možnosť pozrieť sa na slovenčinu pre väčšinu z nás z nezvyčajnej perspektívy – z pohľadu cudzieho jazyka, s ktorým sa záujemcovia o jej ovládanie oboznamujú priamo u nás alebo online.

 

Tlačová správa EK, 21. september 2012

Odporúčame