EU News

Eurobarometer: Odborné vzdelávanie a príprava zvyšuje šance na získanie zamestnania, ale jeho obraz medzi mladými ľuďmi treba zlepšiť

Odborné vzdelávanie a príprava, pre ktoré sa po ukončení povinnej školskej dochádzky rozhodne takmer polovica všetkých Európanov, má u väčšiny vekových skupín všeobecne pozitívny obraz, čo súvisí s vysokou kvalitou ponúkaných kurzov a následnými vysokými šancami na získanie zamestnania. Iba 27% mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov by ho však odporučilo svojim vrstovníkom. Z toho vyplýva, že u tejto kľúčovej vekovej skupiny treba zlepšiť obraz a atraktívnosť odborného vzdelávania a prípravy. Je to jeden z hlavných výsledkov prieskumu Eurobarometer o pohľade na odborné vzdelávanie a prípravu, ktorý dnes prezentovala Európska komisia. Prieskum prebehol formou osobného rozhovoru s 27 000 respondentmi vo všetkých členských štátoch. Výsledky pre každú krajinu sú k dispozícii na (pozri ďalej uvedený odkaz).

Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, v tejto súvislosti uviedla: „Verím, že každý z nás by si radšej sadol do lietadla s dobre vyškoleným pilotom, ako s pilotom, ktorý má dobré vzdelanie. Naším cieľom je dosiahnuť správnu kombináciu vzdelania a odbornej prípravy, ktorá bude zodpovedať potrebám trhu práce. Investície do odborného vzdelávania a prípravy predstavujú takisto jeden z najlepších spôsobov boja s nezamestnanosťou mladých ľudí. Zabezpečovaním vysoko kvalitnej odbornej prípravy umožníme mladým ľuďom podporiť ich osobný rozvoj a získať špecifické a prenosné zručnosti, ktoré zamestnávatelia potrebujú. Odborné vzdelávanie a príprava však aj napriek svojim výhodám nedokáže prilákať dostatočný počet mladých ľudí. Musíme naďalej zlepšovať profesijné poradenstvo a lepšie informovať mladých ľudí o tom, aké žiadané sú odborné profesie.“

Podľa správy Eurobarometra sa na odbornom vzdelávaní a príprave zúčastnilo alebo sa momentálne zúčastňuje 47% občanov EÚ. Medzi jednotlivými krajinami sú však veľké rozdiely: v Holandsku sa na odbornom vzdelávaní a príprave zúčastnilo 76% občanov EÚ, na Slovensku 70% a v Českej republike 66%, zatiaľ čo v Portugalsku a Španielsku to bolo iba 24 % a na Malte 27%.

Na otázku týkajúcu sa obrazu odborného vzdelávania a prípravy vo svojej krajine 71% respondentov vyjadrilo pozitívny postoj a 23% negatívny postoj. Najvyššiu mieru pozitívnych odpovedí zaznamenali Malta (92%), Fínsko (90%) a Rakúsko (88%). Naopak, najnižšiu mieru zaznamenali Slovinsko a Holandsko (v obidvoch prípadoch 50%), Maďarsko a Belgicko (v obidvoch prípadoch 59%).
 
Ďalšie informácie:
Úplná správa, zhrnutie a prehľad výsledkov prieskumu Eurobarometer podľa jednotlivých krajín:
http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb_special_379_360_en.htm#369
Európska komisia: Odborné vzdelávanie a príprava
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc60_en.htm
Európska komisia: Program Leonardo da Vinci
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-programme/doc82_en.htm

Odborné vzdelávanie a príprava v Európe
V celej Európe sa približne 50% všetkých študentov vyššieho sekundárneho vzdelávania zúčastňuje na odbornom vzdelávaní a príprave a tento typ vzdelávania tak predstavuje najčastejšiu voľbu po ukončení povinnej školskej dochádzky. Napriek tomu, že medzi jednotlivými krajinami existujú veľké rozdiely, v posledných rokoch priemerný počet zapísaných študentov neustále klesá a aby tento sektor mohol naďalej poskytovať relevantnú odbornú prípravu, vyžaduje si modernizáciu. Európska komisia je zástancom cielených investícií do odborného vzdelávania a prípravy a jeho modernizácie, pretože stabilný systém má veľký vplyv na konkurencieschopnosť a pomáha znižovať počet študentov, ktorí predčasne ukončujú školskú dochádzku.

Európska spolupráca

V decembri 2010 prijali ministri školstva z 33 európskych krajín (EÚ-27, Chorvátsko, FYROM , Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Turecko) spolu so zástupcami zamestnávateľov, odborových zväzov a Európskej komisie Bruggské komuniké, ktoré je balíkom opatrení na zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Európe tak, aby bolo prístupnejšie a aby viac zodpovedalo potrebám trhu práce (IP/10/1673). Takisto odsúhlasili spoločné ciele na ďalšie desaťročie a akčný plán na nadchádzajúce štyri roky. Bruggské komuniké predstavuje najnovšiu revíziu kodanského procesu pre európsku spoluprácu v oblasti odborného vzdelávania a prípravy.

Prostredníctvom Programu Leonardo da Vinci EÚ od roku 1995 pomohla viac ako 600 000 mladým ľuďom absolvovať odbornú prípravu v zahraničí. V rámci tohto programu sa takisto financovalo 110 000 výmenných pobytov pre školiteľov a viac ako 3 000 projektov zameraných na modernizáciu tohto sektora.

Ďalšie kroky

Komisárka Vassiliouová 7. októbra predstaví na najväčšej medzinárodnej súťaži zručností na svete, WorldSkills London 2011, budúce priority EÚ v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. Súťaž sa bude konať v dňoch 5. – 8. októbra v centre ExCeL London a zúčastní sa na nej 1 000 mladých ľudí z viac ako 55 krajín a regiónov, ktorí budú súťažiť v 46 oblastiach zručností. Program podujatí Európskej komisie počas súťaže WorldSkills 2011 je k dispozícii na http://ec.europa.eu/youthonthemove/events/2011/20111005-london_en.htm.
 

Kontaktné osoby:
    Dennis Abbott  (+32 22959258)
    Dina Avraam  (+32 22959667)

Tlačová správa EK, 03. október 2011

Odporúčame