Aktivity

Diskusné fórum v Nitre - Prevencia násilia na ženách

Násilie na ženách je stále aktuálnym problémom, pre riešenie ktorého je nutná spolupráca na národnej i európskej úrovni. 33 % žien nad 15 rokov zažilo na vlastnej koži fyzické a/alebo sexuálne násilie, čo predstavuje 62 miliónov žien v rámci celej Európskej únie. Podľa prieskumu z dielne agentúry EÚ pre základné práva (FRA), uskutočneného na vzorke 42 000 žien zo všetkých 28 členských štátov EÚ, sa s násilím stretla každá tretia žena.

Tieto a ďalšie výsledky unikátneho prieskumu sa stali ústrednou témou okrúhleho stola, organizovaného Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu v spolupráci s Filozofickou fakultou UKF v Nitre. V piatok, 7. marca 2014, sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien na akademickej pôde stretli poslanci EP, zástupcovia ministerstiev SR, nezávislých organizácií i akademickej obce s množstvom študentov, pedagógov a občanov v rámci spoločnej diskusie.

Europoslankyňa Monika Flašíková–Beňová (S&D) informovala prítomných o záväzku Európskeho parlamentu, v rámci ktorého bol rok 2016 vyhlásený za medzník v problematike ukončenia násilia páchaného na ženách. Zároveň upozornila na skutočnosť, že násilie nie je problémom výlučne v rodinách, no prebieha aj na školách či v rámci mobbingu na pracoviskách. Podľa nej sa s ním na Slovensku stretáva čoraz väčší počet žien.

Podľa poslankyne EP Kataríny Neveďalovej (S&D) treba s témou násilia na ženách pracovať denne od mladého veku. Za dôležitú považuje spoluprácu s neziskovými organizáciami a inštitúciami, ktoré podporujú prevenciu násilia na ženách.

Konkrétne údaje o násilí páchanom na ženách na Slovensku predstavila Andrea Babušáková z Prezídia Policajného zboru, oddelenia násilnej kriminality. Z uvedených čísel vyplýva, že v prípadoch týrania blízkej a zverenej osoby sú až v 70 % prípadov obeťami ženy. Dôvody podľa jej slov treba hľadať v pretrvávajúcej predstave podriadeného postavenia ženy voči mužovi v rámci rodinných vzťahov.

Mariana Kováčová z centra Slniečko poukázala na chýbajúci integrovaný systém, v ktorom by bola jednoznačne definovaná kompetencia všetkých orgánov a inštitúcií, pôsobiacich v prevencii  násilia na ženách na Slovensku.

Stále veľmi tabuizovanú tému sexuálneho násilia a obťažovania otvorila Oľga Pietruchová (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR). Upozornila, že sexuálne násilie zvyčajne pochádza od mužov, ktorých ženy dobre poznajú. Problémom ostáva aj skutočnosť, že väčšina útokov nie je nahlásená, či už z nedôvery, strachu alebo zlých skúseností s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Diskusia sa konala na pôde Filozofickej fakulty v Nitre. Jej dekan Bernard Garaj vyjadril postoj univerzity voči aktuálnej téme násilia na ženách. “Citeľne si uvedomujeme, že ide o mimoriadne závažný spoločenský problém, o rozsiahle porušovanie a elimináciu ľudských práv na slušný a bezpečný život”. László Ollos, pôsobiaci na tejto univerzite, poskytol pohľad na pôvod násilia na ženách, prameniaci zo zakorenených spoločenských nastavení klasickej rodiny a štátu.

Opatrenia a iniciatívy v oblasti boja proti násiliu na ženách ilustrujú podľa riaditeľa Informačnej kancelárie EP, Róberta Hajšela, dôležitosť, akú Európsky parlament prikladá ochrane ľudských práv a slobôd. O to viac je dôležité, aby občania SR a predovšetkým mladí ľudia pochopili význam tohtoročných volieb do EP 24. mája 2014.

Newsletter Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, apríl 2014

Odporúčame