EU News

Mládež v pohybe – posilnenie podpory pre mladých ľudí v Európe

Päť miliónov mladých Európanov si hľadá prácu. Mnohí z nich nevyužijú ponúkané príležitosti, pretože im chýba vhodná kvalifikácia alebo prax. Európska komisia dnes začína novú pilotnú iniciatívu Mládež v pohybe, ktorej cieľom je pomôcť týmto mladým ľuďom získať vedomosti, zručnosti a skúsenosti potrebné na to, aby sa pre nich ich prvé zamestnanie stalo realitou. Iniciatíva Mládež v pohybe je súčasťou novej stratégie EÚ Európa 2020 a navrhuje sa v nej 28 kľúčových činností, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby vzdelávanie a odborná príprava viac zodpovedali potrebám mladých ľudí a aby viac mladých využilo výhody grantov EÚ na štúdium a odbornú prípravu v zahraničí. Zvýši sa tak zamestnateľnosť mladých ľudí a ich prístup na trh práce.

Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, uviedla: „Cieľom opatrení, ktoré dnes predstavujeme, je zvýšiť kvalitu vzdelávania a odbornej prípravy v Európe tak, aby boli naši mladí ľudia dostatočne pripravení na súčasný trh práce. Chceme znížiť počet osôb, ktoré predčasne ukončia školskú dochádzku a zvýšiť podiel mladých ľudí v terciárnom vzdelávaní, aby mohli naplno využiť svoj potenciál. Ak má Európska únia do budúcna prosperovať, potrebuje ešte viac mladých ľudí, ktorí sú vysoko kvalifikovaní, vzdelaní a majú inovačný potenciál.

 László Andor, európsky komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie, povedal: „Nájsť si zamestnanie je hlavným predmetom obáv miliónov mladých Európanov. Iniciatívou Mládež v pohybe sa vytvorí nový impulz na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni na zlepšenie podpory pre mladých ľudí, aby si mohli nájsť prácu, zarobiť si na živobytie a uskutočňovať svoje plány.“

Je čas konať...
V súčasnosti príliš veľa mladých ľudí predčasne ukončí školskú dochádzku a príliš málo ich začne študovať na vyššom stupni vzdelávania, čo ohrozuje budúcu základňu zručností Európy.

Iniciatíva Mládež v pohybe poslúži ako nástroj pri dosahovaní hlavných cieľov stratégie Európa 2020, ktorými sú znižovanie podielu osôb, ktoré predčasne ukončili školskú dochádzku z 15 % na 10 % a zvyšovanie podielu mladých ľudí s vysokoškolským alebo ekvivalentným vzdelaním z 31 % na minimálne 40 % do roku 2020. Činnosti v rámci iniciatívy Mládež v pohybe takisto pomôžu členským štátom pri dosahovaní hlavného cieľa, ktorým je 75 % zamestnanosť v nasledujúcich desiatich rokoch tým, že pomôžu zabezpečiť, aby mali mladí ľudia vhodné zručnosti pre zamestnania zajtrajška. Zo štúdií Komisie vyplýva, že 35 % nových pracovných miest si do roku 2020 bude vyžadovať vysokú kvalifikáciu a 50 % si bude vyžadovať strednú kvalifikáciu.

V dôsledku hospodárskej a finančnej krízy je pre mladých Európanov náročnejšie vstúpiť na trh práce. Počet mladých ľudí, ktorí hľadajú prácu, sa od začiatku finančných otrasov zvýšil zo 4 na 5 miliónov, pričom nezamestnanosť mladých v EÚ v súčasnosti dosahuje takmer 21 %.

Tieto výzvy si vyžadujú spoločné činnosti a silnú politickú koordináciu s cieľom určiť opatrenia na úrovni EÚ, ako aj v členských štátoch. Komisia bude podporovať členské štáty pri navrhovaní politík na podporu tých osôb, u ktorých je riziko nezamestnanosti najvyššie, vykoná viac opatrení na podporu mladých podnikateľov a bude riešiť právne a administratívne prekážky vzdelávacej a pracovnej mobility.

Z nezávislých štúdií vyplýva, že viac ako 40 % zamestnávateľov kladie veľký dôraz na skúsenosti získané počas štúdia a práce v zahraničí, ktoré mladým ľuďom umožňujú nielen zlepšiť ich jazykové znalosti, ale aj získať ďalšie zručnosti, ktoré sa vysoko cenia. Komisia už tradične dlhodobo podporuje mobilitu prostredníctvom grantov v rámci programov Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig a Marie Curie.

Cieľom iniciatívy Mládež v pohybe je do roku 2020 rozšíriť možnosti vzdelávacej mobility na všetkých mladých ľudí v Európe. Komisia dnes začne verejné konzultácie o budúcnosti svojich programov mobility na obdobie po roku 2013 (pozri http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/consult/index_en.html).

10 najdôležitejších opatrení
Stratégia Mládež v pohybe zahŕňa tieto cielené opatrenia:

Uvedenie webovej stránky iniciatívy Mládež v pohybe, ktorá bude slúžiť ako jednotný prístupový bod k informáciám o možnostiach štúdia alebo získania pracovných skúseností v zahraničí, vrátane poradenstva o grantoch EÚ a individuálnych právach. Bude založená na existujúcich iniciatívach, ako je portál o možnostiach vzdelávania v európskom priestore (PLOTEUS).
Prostredníctvom pilotného projektu „Tvoje prvé pracovné miesto EURES“ sa poskytne poradenstvo, pomoc pri hľadaní práce a finančná podpora mladým uchádzačom o prácu, ktorí chcú pracovať v zahraničí a takisto spoločnostiam, najmä malým a stredným podnikom. Projekt sa bude riadiť prostredníctvom siete európskych verejných služieb zamestnanosti EURES a začne fungovať v roku 2011.
V tabuľke výsledkov v oblasti mobility sa bude zaznamenávať a merať pokrok pri odstraňovaní právnych a technických prekážok vzdelávacej mobility.
Komisia v spolupráci s Európskou investičnou bankou preskúma možnosť zriadenia európskeho subjektu na poskytovanie úverov študentom, s cieľom podporiť štúdium alebo odbornú prípravu v zahraničí.
Uverejní zistenia štúdie, v rámci ktorej sa skúmala uskutočniteľnosť viacrozmerného celosvetového klasifikačného systému univerzít, s cieľom poskytnúť ucelenejší a realistický obraz o vysokoškolských výsledkoch v porovnaní so súčasným klasifikačným systémom.
Navyše plánuje vytvoriť kartu mládeže v pohybe, ktorá mladým ľuďom poskytne výhody a zľavy.
Nový európsky monitor voľných pracovných miest poskytne uchádzačom o prácu a ich poradcom informačný systém o dopyte na trhu práce v celej Európe. Začiatok jeho fungovania je naplánovaný do konca tohto roka.
Nový európsky nástroj na mikrofinancovanie v rámci programu Progress, ktorý vytvorila Komisia, poskytne finančnú podporu mladým podnikateľom na zriadenie alebo rozvoj svojho podniku.
Podporí členské štáty pri vytváraní záruk pre mladých, ktorými sa zabezpečí, že všetci mladí ľudia budú mať šesť mesiacov po skončení školskej dochádzky pracovné miesto, miesto v programe odbornej prípravy alebo získajú pracovné skúsenosti.
Komisia navrhne európsky pas zručností založený na Europasse (európsky životopis online), aby sa tieto zručnosti mohli zaregistrovať transparentným a porovnateľným spôsobom. Vytvorenie: Jeseň 2011.
Internetová diskusia
Komisárka Androulla Vassiliouová sa v piatok 17. septembra od 15.00 do 16.00 hodiny zúčastní na internetovej diskusii o iniciatíve Mládež v pohybe. Otázky v ktoromkoľvek jazyku EÚ je možné zaslať vopred alebo počas internetovej debaty na túto adresu: [email protected].

Internetová diskusia sa bude vysielať naživo na adrese: http://webcast.ec.europa.eu
Mládež v pohybe sa bude propagovať prostredníctvom celoeurópskej informačnej kampane. Osobitné štartovacie podujatia sa budú konať 8. až 9. októbra v Budapešti v Maďarsku a 14. až 16. októbra v Bordeaux vo Francúzsku.

Viac informácií

Webová stránka Mládež v pohybe: http://europa.eu/youthonthemove 
Videozáznam rozhovoru s komisármi Vassiliouvou a Andorom:
http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=details&prodid=17479&src=1
Oznámenie o iniciatíve Mládež v pohybe:
http://ec.europa.eu/education/yom/com_en.pdf
Mládež v pohybe: Zhrnutie určené občanom       
http://ec.europa.eu/education/yom/cs_en.pdf
Návrh na odporúčanie Rady o vzdelávacej mobilite:
http://ec.europa.eu/education/yom/rec_en.pdf
Pracovný dokument útvarov Komisie: Výsledky verejných konzultácií z roku 2009 o vzdelávacej mobilite:
http://ec.europa.eu/education/yom/wpconsult_en.pdf

 

Tlačová správa EK, 15. september 2010

Odporúčame