EU News

EÚ hľadá vakcínu proti chorobám prenášaným kliešťom - spolupracuje aj Slovensko

Európska únia spúšťa päťročný projekt na vývoj novej vakcíny, ktorá by zabránila prenosu chorôb po uhryznutí kliešťom. Projekt s názvom Antidote  v hodnote 3 milióny eur je financovaný zo zdrojov  Siedmeho rámcového programu pre výskum (RP7) a jeho konečným cieľom je znížiť výskyt nebezpečných chorôb prenášaných kliešťami, ktoré každoročne postihujú tisíce ľudí.

Uhryznutie kliešťom Ixodes ricinus môže spôsobiť lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitýdu (TBE) a babeziózu – výskyt týchto závažných ochorení je v Európe čoraz častejší. Podľa minuloročnej správy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa počet  prípadov kliešťovej encefalitídy pohyboval v uplynulom desaťročí od 1900 do 2 630 prípadov ročne, pričom väčšina prípadov sa vyskytla medzi júlom a októbrom. Krajiny v strednej Európe a v okolí Baltického mora sú obzvlášť postihnuté.

"Naším cieľom je priniesť "dôkaz vhodnosti metódy" na zvieracích modeloch  a získať jasnú predstavou o tom, ako budeme postupovať k ľudskej vakcíne," povedal Joppe Hovius z Medicínskeho centra Univerzity v Amsterdame.

Výsledkom tohto výskumu má byť jedna vakcína zameraná priamo na kliešťe ako prenášače chorôb a nie na jednotlivé choroby. Tento prístup má zabrániť prenosu viacerých patogénov z kliešťa na hostiteľa. Výskum bude riadiť akademické Medicínske centrum Univerzity v Amsterdame. Vedecký tím sa skladá európskych odborníkov v oblasti lymskej boreliózy, kliešťovej encefalitídy (TBE), babeziózy a vakcinológie.

Ďalšími účastníkmi projektu sú: Národný inštitút pre verejné zdravie a životné prostredie (Holandsko), Parazitologický ústav, Biologické centrum Akadémie vied Českej republiky (ČR), Ústav parazitológie a tropického veterinárneho lekárstva Slobodnej univerzity v Berlíne (Nemecko), Centrum pre kooperatívny výskum v biovedách (Španielsko), GenXPro (Nemecko) a Ústav virológie Slovenskej akadémie vied (SR).

Pozadie
Projekt bol prezentovaný a vybraný v roku 2013 v rámci výzvy: "Zanedbávané infekčné choroby strednej a východnej Európy".

Kliešťová encefalitída (TBE) je ľudské vírusové infekčné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. TBE sa najčastejšie prejavuje ako dvojfázového ochorenie. Prvá fáza je spojená s príznakmi ako sú horúčka, únava, bolesti hlavy, svalové bolesti a nevoľnosť. Druhá fáza zasahuje neurologický systém s príznakmi meningitídy (zápal membrány, ktorá obklopuje mozog a miechu), a / alebo encefalitídy (zápal mozgu). Vírus sa prenáša uhryznutím infikovaných kliešťov, nachádzajúcich sa v lesných biotopoch. Vakcína je dostupná v niektorých endemických oblastiach (oblasti výskytu kliešťovej encefalitídy).

Lymská borelióza, tiež známa ako lymská choroba je spôsobená rôznymi druhmi baktérií, ktoré patria do rodu Borrelia. Prvým prejavom tejto choroby je charakteristická kožná vyrážka tzv. erythema migrans. Táto vyrážka začína v mieste prisatia kliešťa zvyčajne s oneskorením jedného alebo dvoch týždňov. Charakteristickým rysom je vyrážka, ktorá sa postupne rozširuje po obvode po dobu niekoľkých dní. Väčšinu prípadov lymskej boreliózy je možné úspešne liečiť antibiotikami, ale ak sa nelieči, môže sa infekcia rozšíriť na kĺby, srdce a nervový systém. Žiadna ľudská vakcína proti lymskej boreliózy nie je teraz k dispozícii.

Babezióza je ochorenie spôsobené parazitom Babesia, ktorý napáda a ničí červené krvinky. Zatiaľ čo väčšina infekcií je bez príznakov, niektorí ľudia môžu ochorieť a majú príznaky chrípky: horúčka, zimnica, bolesti svalov, únava, ale aj žltačka. Ťažké prípady sa môžu vyskytnúť u pacientov s poruchou imunitného systému a môžu viesť k zlyhaniu orgánov a smrti. Infekcia ľudskej babeziózy sa lieči antibiotikami a protiparazitickými liekmi. Vakcína nie je k dispozícii.

Viac informácií:
ANTIDOTE
Tick Borne Diseases in Europe (source: ECDC)
Kontakty:
Európska komisia: Michael Jennings Tel. +322 2963388
Projekt ANTIDOTE: [email protected]

Tlačová správa ZEK, 04.september 2013

Odporúčame