EU News

Program Erasmus prekročil hranicu 3 miliónov študentov

Do programu Erasmus sa od jeho spustenia v roku 1987 zapojili už viac ako 3 milióny študentov, ako vyplýva z dnes uverejnených údajov. Štatistiky ukazujú, že vďaka programu Erasmus strávilo v akademickom roku 2011/2012 rekordných 250 000 študentov časť svojho vysokoškolského štúdia v zahraničí alebo absolvovalo v zahraničnej spoločnosti pracovnú stáž, ktorá môže zvýšiť ich šancu na nájdenie si zamestnania. Viac ako 46 500 akademických a administratívnych pracovníkov takisto získalo podporu z programu Erasmus na to, aby mohli vyučovať alebo absolvovať odbornú prípravu v zahraničí. Cieľom takýchto výmen je zlepšiť kvalitu výučby a vzdelávania v 33 krajinách, ktoré sa podieľajú na programe (členské štáty EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko).
Androulla Vassiliouová, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, v tejto súvislosti uviedla: „Najnovšie rekordné čísla, podľa ktorých sme prekročili hranicu 3 miliónov študentov, sú dôkazom pretrvávajúceho úspechu a obľúbenosti programu. Význam programu Erasmus v čase hospodárskych ťažkostí a vysokej miery nezamestnanosti mladých nesmierne vzrástol, pretože jeho absolventi majú vďaka nadobudnutým zručnostiam a medzinárodným skúsenostiam väčšie šance nájsť si zamestnanie a pravdepodobne sa zvýši ich mobilita na pracovnom trhu. Erasmus zohráva takisto významnú úlohu vo zvyšovaní kvality vysokoškolského vzdelávania v Európe, a to formou otvárania univerzít a vysokých škôl medzinárodnej spolupráci. Pokiaľ ide o budúcnosť, som nesmierne rada, že náš nový program Erasmus+ v nasledujúcich siedmich rokoch umožní 4 miliónom mladých ľudí študovať, školiť sa, vyučovať alebo vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí.
Spomedzi zúčastnených krajín boli v roku 2011/2012 najobľúbenejšie Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Španielsko tiež vyslalo za hranice najviac študentov, nasledované Nemeckom a Francúzskom (pozri MEMO/13/647).
Takmer 205 000 študentov, t. j. okolo 80 % z celkového počtu študentov, ktorí získali v akademickom roku 2011/2012 z tohto programu štipendium, sa ako súčasť svojho študijného programu rozhodlo stráviť v priemere šesť mesiacov v zahraničí na univerzite alebo inej vysokoškolskej inštitúcii. Počet študentov, ktorí sa rozhodli študovať v zahraničí, v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol o 7,5 %. Zároveň rastie aj popularita pracovných stáží vo firmách, ktorých sa oproti minulému roku uskutočnilo o 18 % viac. V akademickom roku 2011/2012 si túto možnosť zvolil jeden z piatich študentov, čo je celkovo takmer 50 000 účastníkov.
Vo väčšine krajín bol dopyt po štipendiách Erasmus oveľa väčší ako ich dostupnosť. Priemerné mesačné štipendium z programu Erasmus, určené na pokrytie časti dodatočných nákladov na život a cestovanie v zahraničí, bolo 252 EUR. Výška štipendia, ktorá sa za posledné tri roky nemenila, sa v niektorých krajinách dopĺňa z vnútroštátnych, regionálnych alebo inštitucionálnych fondov.
 
Erasmus+, nový program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, ktorý sa spustí v januári 2014 a bude trvať do roku 2020, bude stavať na odkaze predchádzajúceho programu a ponúkne 4 miliónom mladých ľudí možnosť študovať, školiť sa, vyučovať alebo vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí. Plánovaný rozpočet programu na roky 2014 – 2020 je okolo 14,5 mld. EUR, čo je o 40 % viac ako finančné prostriedky určené na prebiehajúce programy vzdelávania a odbornej prípravy s prvkami mobility. Program Erasmus+ nahradí súčasný program celoživotného vzdelávania (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), ako aj programy Mládež v akcii, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink a program bilaterálnej spolupráce s priemyselnými krajinami.
Súvislosti
Komisia v rámci svojej stratégie modernizácie vysokoškolského vzdelávania (IP/11/1043) zdôraznila potrebu poskytnúť viac príležitostí študentom, aby získali zručnosti prostredníctvom štúdia alebo odbornej prípravy v zahraničí. Európskym cieľom v rámci celkovej študijnej mobility je dosiahnuť do konca desaťročia aspoň 20-percentnú účasť študentov. V súčasnosti v zahraničí študuje alebo sa zúčastňuje odbornej prípravy okolo 10 % európskych študentov s finančnou podporou programu Erasmus alebo iných verejných a súkromných prostriedkov. Približne 4,5 % študentov dostáva štipendium Erasmus.
Študentská sieť Erasmus vybrala z každej zúčastnenej krajiny študentov, ktorí v akademickom roku 2012/2013 vycestovali do zahraničia ako zástupcovia tohto rekordného počtu študentov. Všetci sa zhodujú na tom, že skúsenosti z programu Erasmus ďaleko prekročili ich očakávania a obohatili ich osobný aj profesijný život. Podobné názory vyjadrilo aj mnoho bývalých absolventov programu Erasmus, vrátane niekoľkých známych Európanov.
Program Erasmus nie je obyčajným programom financovania študentských a zamestnaneckých výmen. Podporuje spoločné projekty, letné školy a siete s cieľom zlepšiť kvalitu vzdelávania tak, aby napĺňala potreby pracovného trhu a spoločnosti ako celku.
Ďalšie informácie
MEMO/13/647 „Erasmus v akademickom roku 2011/2012: čísla a fakty“
Európska komisia: program Erasmus
Štatistiky programu Erasmus
Podpora reformy: úloha programu Erasmus vo vysokoškolskom vzdelávaní
Webová lokalita Androully Vassiliouvej
Androulla Vassiliouová na Twitteri: @VassiliouEU

Tlačová správa EK, 08.júl 2013

Odporúčame