EU News

Parlament presadzuje rýchlejší prístup k lacnejším liekom

Pacienti by mali mať podľa navrhovanej smernice, ktorú v stredu schválil Európsky parlament, rýchlejší prístup k lacnejším generickým liekom. Nové pravidlá stanovujú zodpovedným orgánom kratšie lehoty pre určovanie cien a úhrad za lieky a zavádzajú nové požiadavky v oblasti transparentnosti.

"Je neprijateľné, aby prieťahy v oblasti stanovovania cien a úhrad za lieky prekračovali 700 dní. Som presvedčená, že férové postupy na našom farmaceutickom trhu by prospeli pacientom aj národným systémom poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedla spravodajkyňa navrhovanej smernice, poslankyňa Antonyia Parvanova (ALDE, BG), ktorá bude viesť rokovania o nových pravidlách s ministrami členských štátov. Legislatívne uznesenie, ktoré sa stane základom pre tieto rokovania, poslanci schválil pomerom hlasov 559 (za): 54 (proti): 72 (zdržalo sa).

Čas sú peniaze

Podľa Parlamentom schváleného návrhu by lehota na stanovenie ceny a úhrad za generické lieky nemala presiahnuť 60 dní. Cieľom je urýchlenie ich zavedenia na trh a šetrenie peňazí pacientov a systémov zdravotnej starostlivosti. Na rozhodnutia týkajúce sa nových liekov by sa vzťahovala aktuálne platná lehota 180 dní.

Podľa údajov Európskej komisie sú generické produkty v priemere o 40% lacnejšie ako originálne značkové lieky, ktoré sú na trhu po dobu minimálne dvoch rokov. Prieskum ukázal, že farmaceutické spoločnosti využívajú rôzne prostriedky na predĺženie obdobia, v rámci ktorého majú právo na výhradný predaj svojich liekov bez konkurencie generík.

Zverejňovanie informácií

Zodpovedné orgány v členských štátoch by tiež za účelom zaistenia transparentnosti a integrity svojich rozhodovacích postupov mali zverejňovať zoznamy svojich členov a odborníkov spolu s ich vyhláseniami o záujmoch. Minimálne raz za rok by tiež mali zverejniť úplný zoznam liekov, ktoré spadajú do ich systémov verejného zdravotného poistenia a ktorých ceny boli stanovené počas daného obdobia.

Reakcie slovenských europoslancov

"Pri stanovovaní cien a výšok úhrad liekov musíme predchádzať zdržaniam. Výlučnú právomoc majú členské štáty, bolo by však vhodné ustanoviť pre príslušné vnútroštátne orgány minimálne procedurálne požiadavky, slúžiace na zabezpečenie čo najväčšej transparentnosti a zabezpečenie právnej istoty," uviedla poslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, SK).

"Je dôležité zabrániť prieťahom v rozhodovaní o cenách liekov a urýchliť odstraňovanie prekážok v obchode. Väčšina členských štátov vyjadrila k tomuto návrhu zásadné výhrady vzhľadom na neprimerané finančné a administratívne zaťaženie zdravotníckych systémov, čo si bude vyžadovať ďalšie rokovania," uviedol poslanec Miroslav Mikolášik (EPP, SK).

"Pri povoľovaní a registrácii, kategorizácii, stanovovaní cien liekov, výšky úhrad zo zdravotného poistenia, či stanovovaní výšky doplatku pacientom dochádza k mnohým neprehľadným subjektívnym rozhodnutiam, vytvárajúcim priestor pre korupčné rozhodovanie. Únia by chcela tento proces ztransparentniť," uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).

"Diskusia o registrácii potratových tabletiek na Slovensku ukázala nedostatky liekovej politiky. Štátne orgány musia občanov včas a pravdivo informovať o tom, čo robia, ale tiež  zverejňovať prípadný konflikt záujmov u tých, ktorí o liekoch rozhodujú. Väčšia transparentnosť je naozaj potrebná," uviedla poslankyňa Anna Záborská (EPP, SK).

Tlačová správa EP, 6. február 2013

Odporúčame