EU News

Poslanci presadzujú lepšiu ochranu občanov EÚ v zahraničí

Diplomatické a konzulárne služby všetkých členských štátov v zahraničí musia zabezpečiť ktorémukoľvek občanovi EÚ rovnakú ochranu, akú poskytujú svojim štátnym príslušníkom. Uvádza sa to v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Kľúčovú úlohu pri ochrane európskych občanov v tretích krajinách by podľa poslancov mali zohrávať delegácie EÚ.

Pozícia Európskeho parlamentu k návrhu nových pravidiel, ktorých cieľom je posilniť konzulárnu ochranu ako jedného z kľúčových práv občanov EÚ, bola schválená pomerom hlasov 596 (za): 66 (proti): 12 (zdržalo sa).

"Tento návrh je ukážkovým príkladom toho, že viac Európy nemusí zároveň znamenať viac byrokracie alebo viac Bruselu. Viac Európy môže znamenať aj väčšiu pomoc pre európskych občanov v núdzi, viac ochrany pre nezastúpených občanov v tretích krajinách, ktorí sa ocitnú v zúfalej alebo krízovej situácii," uviedla autorka uznesenia, poslankyňa Edit Bauer (EPP, SK).

Podľa uznesenia by každý občan EÚ, ktorý sa mimo územia Únie ocitne v ťažkostiach - ak sa napríklad stane obeťou nehody, násilia, lúpeže alebo sa dostane do krízovej situácie - mal mať možnosť hľadať útočisko a pomoc na veľvyslanectvách alebo konzulátoch ktorejkoľvek členskej krajiny EÚ, prípadne delegácie EÚ v krajine, ak sa v nej nenachádza zastupiteľstvo jeho členského štátu.

Delegácie EÚ

Delegácie EÚ (podliehajúce Európskej službe pre vonkajšiu činnosť) v tretích krajinách by podľa Parlamentu mali byť zodpovedné za spoluprácu zastupiteľstiev členských štátov a koordináciu ich úsilia v krízových situáciách. Týka sa to aj zdieľania úloh s cieľom zabezpečiť nezastúpeným občanom efektívnu pomoc a podporu.

 Delegácie by v prípade potreby mohli byť podľa poslancov poverené aj konzulárnymi funkciami. Mali by tiež mať možnosť dohodnúť sa so zastupiteľstvami členských štátov na rozdelení povinností a nákladov a na výmene informácií.

Nová smernica by však nemala členské štáty zaväzovať k takej pomoci nezastúpeným občanom, akú neposkytujú ani vlastným štátnym príslušníkom, uvádza sa v uznesení.

Nedávne krízy v Líbyi, Egypte a Bahrajne po demokratických revolúciách z jari 2011 alebo v Japonsku po zemetrasení z marca 2011 sa dotkli mnohých občanov EÚ. Konzulárna ochrana zase zohráva dôležitú úlohu v každodenných situáciách, keď sa napríklad občan EÚ stane v zahraničí obeťou zločinu alebo vážne ochorie.

Reakcie ďalších slovenských europoslancov

"Najmä občania menších členských štátov iste uvítajú, keď im Únia zabezpečí potrebnú ochranu a pomoc aj v krajinách, kde ich štát nemá zastupiteľstvo. V záujme bezchybného fungovania tejto služby však treba precíznejšie doriešiť otázky materiálneho zabezpečenia z vyššej záťaže dotknutých pracovísk," uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).

"EP prijal pre našich občanov významné rozhodnutie, ktoré umožní všetkým občanom EÚ, teda aj Slovákom, reálne využívať konzulárnu ochranu ktoréhokoľvek zastupiteľstva štátov EÚ alebo misie EÚ na celom svete. Toto rozhodnutie je príkladom práce Európskeho parlamentu v prospech občanov a preto ho vítam," uviedol poslanec Boris Zala (S&D, SK).

Tlačová správa EP, 25.10.2012

Odporúčame