EU News

Rozpočet 2013: Poslanci vyjadrili obavy z nedostatku prostriedkov

Poslanci v stredu v správe o usmerneniach pre prípravu budúcoročného rozpočtu varovali členské štáty, aby sa nesnažili o jeho umelé zníženie, ktoré by ignorovalo reálne potreby a očakávané platby. Cieľom Parlamentu je zabrániť členským štátom dostať Európsku komisiu do situácie, kedy nebude schopná naplniť svoje zmluvné záväzky, ako tomu bolo v decembri 2011.
 
Usmernenia odrážajú priority europoslancov pre rozpočet EÚ na rok 2013. Európska komisia v súčasnosti pracuje na návrhu rozpočtu, ktorý bude zverejnený v polovici apríla. Usmernenia Parlament schválil pomerom hlasov 513:106:73 (za/proti/zdržalo sa).

Hrozba nedostatku prostriedkov
Parlament vyjadril "mimoriadne znepokojenie" nad hroziacim nedostatkom prostriedkov na platby pre rok 2012. V decembri 2011 Rada EÚ (členské štáty) odmietla poskytnúť dostatočné financie na pokrytie pohľadávok v celkovej výške 10 miliárd eur, nakoľko niektoré členské štáty spochybnili finančné údaje poskytnuté Komisiou. Tieto platby boli následne prenesené do roku 2012, čo môže v danom roku spôsobiť nedostatok finančných prostriedkov.

"Opätovné odsunutie platieb do roku 2013, posledného roku súčasného viacročného finančného rámca (MFF), kedy sa zvyčajne objem platieb zvyšuje, by mohlo viesť k úrokom z dlhu a strate dôveryhodnosti európskych politík. Riešenie sa musí nájsť tento rok, a to čo najskôr," uviedol parlamentný spravodajca budúcoročného rozpočtu, poslanec Giovanni La Via (EPP, IT).
 
Nie umelým škrtom
Napriek tomu, že úroveň platieb je priamo naviazaná na vopred schválené záväzky, problém nedostatku prostriedkov sa stal hlavnou politickou témou v Rade v rámci niekoľkých minulých procesov schvaľovania rozpočtu. Podľa poslancov by mal byť rozpočet určovaný na základe technických kritérií, ako sú údaje o plnení, prognóza čerpania alebo úroveň nevyčerpaných viazaných rozpočtových prostriedkov.

Ak sa Rada rozhodne umelo zoškrtať platby aj tento rok, členské štáty by mali jasne a verejne určiť a odôvodniť, ktoré programy a projekty EÚ by mali byť odsunuté alebo úplne zrušené, uviedli poslanci.

Dôraz na zamestnanosť mladých a MSP
Budúcoročný rozpočet by sa podľa Parlamentu mal zamerať na zvyšovanie zamestnanosti mladých a podporu malých a stredných podnikov (MSP). Poslanci v tejto súvislosti privítali vyjadrenia členov Európskej rady z 30. januára.

Podpora rastu a vytvárania pracovných miest si vyžaduje osobitné opatrenia a viac úsilia pri vytváraní rozpočtu. Dôraz by sa mal klásť na zvyšovanie konkurencieschopnosti, podporu inovácií a malých a stredných podnikov. Tieto opatrenia viedli v rokoch 2002 - 2010 k vytvoreniu až 85% nových pracovných miest a sú vnímané ako chrbtová kosť hospodárskeho rastu.
 

Tlačová správa IKEP, 14. marec 2012

Odporúčame